WYSZUKAJ

Świeczniki ManufakturaKK

Opublikowano: 2018-01-19  |  Kategoria: Handmade  |   Komentarze
Świeczniki ManufakturaKK
ManufakturaKK powstała z pierwotnej potrzeby kreowania, tworzenia. Tworzy produkty ze stali, szkła, drewna i skóry. Tak mówi o sobie i o swojej pracy:

Bardzo lubię otaczać się rzeczami wyjątkowymi i często lubię zaprojektować i wykonać coś sama, oczywiście w ramach swoich możliwości, niż godzić się na rzecz bez duszy, jedną z miliona identycznych, opuszczających taśmę produkcyjną.

Moją ogromną pasją są także podróże i fotografia. W podróży też swój początek miała historia mojego świecznika wyprodukowanego częściowo w moim warsztacie, a częściowo we współpracy ze słynną krośnieńską hutą szkła obecnie Krosno Glass Sp.z o.o., która zgodziła się zrealizować szklany element wg przedstawionego odręcznego szkicu.

Inspiracją dla zaprojektowanych przeze mnie i wykonanych w moim warsztacie świeczników są oliwne lampy synagogalne wiszące w oryginalnej synagodze Kadavumbagam z XVI w., z południowoindyjskiego miasta Cochin, która znajduje się w Muzeum Izraela w Jerozolimie.

Lampy, świeczniki jako źródła światła zawsze przyciągały moją uwagę, przede wszystkim ze względu na swoją mocną symbolikę. Te które zobaczyłam w Muzeum Izraela zainteresowały mnie swoją unikalnością, oraz dlatego, że bardzo lubię połączenie szkła i stali, szczególnie, że prezentowały się na tle wyposażenia synagogi i plafonów z drewna, mojego kolejnego ulubionego surowca.

Po powrocie pomysł lamp – świeczników z wykorzystaniem szkła i stali dojrzewał powoli i etapami. Na początku był szkic na papierze, a po obfitej korespondencji email’owej ze studio graficznym huty Krosno Glass, powstał projekt graficzny, w którego konsekwencji powstał pierwszy wzorcowy szklany egzemplarz.

To było to! Po zaakceptowaniu wzoru ustaliliśmy datę produkcji. Dzięki uprzejmości kierownictwa huty Krosno Glass uzyskałam wyjątkową zgodę na wykonanie zdjęć podczas produkcji. Jest ogromnym przeżyciem i radością zobaczyć tradycyjny proces dmuchania szkła do formy drewnianej, a szczególnie wówczas kiedy realizowany jest własny projekt. Kiedy już dysponowałam pierwszym egzemplarzem mogłam u siebie w warsztacie projektować i wykonywać różne wersje stalowych konstrukcji dla oprawy szklanego wazonu.

Mam nadzieję, że mój świecznik (kandelabrum) zostanie doceniony przez osoby, które podobnie jak ja cenią przedmioty wyjątkowe. Przedmioty z ich historią, a także z historią ludzkich spotkań, które doprowadziły do jego powstania. Bo za każdą rzeczą stoi ludzka myśl i ręce które ją stworzyły, a każde przedsięwzięcie ostatecznie jest sumą ludzkich relacji.


Produkty ManufakturaKK dostępne są tu: www.decobazaar.com/manufakturakk

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE: