WYSZUKAJ

Rzeźby z papieru

Opublikowano: 2013-03-01  |  Kategoria: Sztuka  |   Komentarze
Rzeźby z papieru
Czasem udaje się połączyć pasję do nauki i matematyki ze sztuką. W pracach artysty Matta Shliana widać wyraźnie jego fascynację geometrią. Jak sam mówi, inspirację do swoich prac czerpie praktycznie ze wszystkiego:

Wyrobiłem w sobie dość niezwykłe niezrozumienie dla świata, dzięki czemu łatwiej dostrzegam rzeczy, które inni mogą przeoczyć.

Shlian zgina i rzeźbi w różnych materiałach z papieru. Patrząc na efekty, można odnieść wrażenie, że potrzeba długich przygotowań i planu aby złożyć każdą z rzeźb. Artysta twierdzi jednak, że jest to dość nieprzewidywalny proces. Na początku ustala sobie pewien schemat, w jaki będzie składał papier, jednak w krótkim czasie to sam materiał zaczyna "decydować" o efekcie końcowym:

Często zaczynam z planem w głowie i ustalam sobie zbiór reguł. Dla przykładu zakładam, że będę używał tylko zakrzywionych zagięć lub że wszystkie linie muszę mieć zadaną długość lub kąt. Innym razem wizualizuję sobie pewien ruch lub kształt i staram się go osiągnąć. Jednak zazwyczaj po drodze gdzieś wkrada się błąd i ta pomyłka staje się bardziej interesująca niż pierwotny pomysł. Można więc powiedzieć, że wszystkim rządzi ciekawość. Gdybym od początku wiedział, jak będzie wyglądał efekt końcowy, nie chciałoby mi się nawet zaczynać. Chodzi o element zaskoczenia!
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE: