WYSZUKAJ

Poszukiwanie wspomnień w solnych labiryntach

Opublikowano: 2012-10-16  |  Kategoria: Sztuka  |   Komentarze
Poszukiwanie wspomnień w solnych labiryntach
Dla kreatywnych osób każdy materiał może posłużyć do stworzenia niesamowitego dzieła. Japoński artysta Motoi Yamamoto tworzy instalacje z soli. Swoje prace zaczął tworzyć kilkanaście lat temu po śmierci siostry, jako sposób na poradzenie sobie z żalem i smutkiem. Sól w japońskiej tradycji jest symbolem życia i często wykorzystywana jest w tym kraju w uroczystościach pogrzebowych.

W jego pracach powracającym elementem jest labirynt, symbol zagubienia. Motoi mówi:

"Myśl o tym, że już nigdy nie zobaczę danej osoby, nawet jeśli bardzo bym tego pragnął, spowodowała, że chcę ujrzeć coś, co nie może być zarejestrowane na zdjęciach czy na papierze. Coś, co jest ukryte w samym jądrze pamięci. Być może sól podtrzymywała nasze życie w dalekiej przeszłości? Być może w soli znajdują się wspomnienia samego życia? Tworzę swoje prace z myślą, że może na końcu labiryntu będę w stanie spotkać kogoś, kogo nie spotkałbym w innych okolicznościach."

Jego dzieła robią ogromne wrażenie. Wykonuje je siedząc w jednym miejscu godzinami, usypując z soli kolejne fragmenty labiryntu. Jednak instalacje Yamamoto nie kończą się na samym procesie tworzenia. Wilgotność powietrza wpływa na ich wygląd więc z czasem zmieniają się i ewoluują. Na samym końcu, po pokazach, sól jest zbierana i wrzucana do morza.

Poniżej film, na którym widać proces tworzenia instalacji:

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE: