WYSZUKAJ

Pionowe ogrody

Opublikowano: 2014-03-06  |  Kategoria: Design  |   Komentarze
Pionowe ogrody
Pionowe ogrody nie są jeszcze bardzo popularne w Polsce. Za to w innych krajach często wykorzystuje się je w celu urozmaicenia nowoczesnej architektury albo wprowadzenia zieleni w miejscach gdzie powierzchnia działki nie pozwala na stworzenie tradycyjnego ogrodu. Pionowy ogród czyli ściana odpowiednio przygotowana do tego, aby zasadzić na niej rośliny. Niezbędny jest tu system nawadniania roślin, który pozwoli utrzymać ogród w odpowiednim stanie.

Tymczasem chciałabym Wam pokazać realizację takiego ogrodu, która szczególnie mi się spodobała. To budynek sklepu z designem Firma Casa w Sao Paulo. Zielona fasada to projekt pracowni Campana Brothers. Projektanci wykorzystali roślinę o nazwie Sansevieria Gwinejska, zwaną potocznie Językami Teściowej. Dla sadzonek przygotowali konstrukcję składającą się z setek aluminiowych stożków, uformowanych jak origami. Są one ze sobą połączone, dzięki czemu woda przepływa przez wszystkie elementy konstrukcji, a na końcu odprowadzana jest tak aby nie podlewała budynku.Bardzo podoba mi się minimalizm tego projektu. Pionowe ogrody często tworzone są z użyciem różnorodnych roślin, które tworzą trójwymiarowy, żywy obraz. Tutaj postawiono na geometrię, powtarzalność motywu i na prostotę. Rośliny tworzą po prostu atrakcyjną elewację, która przy okazji jest żywa.

Zapomniałabym wspomnieć o dodatkowych zaletach takiego ogrodu. Rośliny same w sobie stanowią doskonałą izolację i dzięki temu przyczyniają się do mniejszego zużycia energii. Rośliny poprawiają też jakość powietrza wewnątrz budynku oczyszczając je z dwutlenku węgla. Same zalety! Budujmy zielone ściany w Polsce. Jest wiele roślin, które idealnie się do tego nadają również w naszym klimacie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE: