WYSZUKAJ

Decoupage - hobby, które uzależnia

Opublikowano: 2013-08-21  |  Kategoria: Handmade  |   Komentarze
Nazwa decoupage kojarzy nam się zwykle z efektownymi przedmiotami, które zostały wykonane bardzo skomplikowaną techniką. Tylko pierwsza część tego skojarzenia jest słuszna, w rzeczywistości, aby stworzyć niebanalne ozdoby, wcale nie trzeba być artystą plastykiem. Wystarczy fantazja i dobre chęci. Technika ta nie pociąga za sobą również dużych kosztów - najdroższa jest kreatywność i zapał. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa decouper - co oznacza wycinać. Sztuka ozdabiania przedmiotów tą techniką polega na wycinaniu, przyklejaniu i pokrywaniu lakierem wybranego przez nas obiektu.Na zdjęciu powyżej znajdują się wyroby decoupage stworzone przez projektanta Amphora

Ozdobić można praktycznie wszystko - drewno, szkło, metal, ceramikę, plastik -pole do popisu jest ogromne. Jeszcze większa jest satysfakcja wynikająca z faktu, że własnoręcznie ozdobione meble lub biżuteria będą cieszyć oczy swym niebanalnym urokiem. Pudełka, doniczki, wazony, półki czy komody, które lata świetności mają już za sobą, dzięki tej niezwykle dekoracyjnej oraz łatwej technice, nabiorą nowego blasku, a ponadto staną się oryginalnymi ozdobami, niedostępnymi dla innych. Jest to pomysł na hobby idealne - nie dość, że relaksuje i odpręża, to jeszcze przynosi wymierne, estetyczne efekty.Na zdjęciu biżuteria ozdobiona techniką decoupage, autorstwa Kurki i Madjaszny.

Przygodę z decoupage może zacząć każdy. Oprócz twórczej inwencji musimy posiadać przedmiot, który chcemy ozdobić. Na początek najlepsza będzie niewielka forma, na przykład drewniane pudełko, które podobnie, jak pozostałe niezbędne akcesoria, ma w swej ofercie sklep hobbystyczny. Najlepszym wyjściem jest zakup gotowego zestawu startowego, zawierającego wszystko, co jest przydatne do wykonania pierwszego dzieła. Potrzebujemy też papierowego motywu, który nakleimy na pudełko. Mogą to być fantazyjne wycinanki, wydzieranki, ale najprostszym, efektownym sposobem jest skorzystanie z gotowych wzorów. Doskonale sprawdzą się ozdobne serwetki papierowe do dekoracji stołu, wydruki z drukarek laserowych lub specjalny papier, który można zakupić w profesjonalnym sklepie. 

Wycięte motywy naklejamy na oczyszczoną powierzchnię przy pomocy winylowego lub akrylowego kleju. Na oklejony przedmiot nakładamy kolejne warstwy lakieru, aż do osiągnięcia efektu idealnej gładkości i wrażenia, że naklejony element został namalowany. Przy małym nakładzie pracy możemy zmienić smutne powierzchnie w zachwycające ogrody wyobraźni i w niedrogi sposób ożywić szarą codzienność.Powyżej widzicie piękne tace, ozdobione w skandynawskim stylu przez Daro Meble. Poniżej natomiast ponownie biżuteria stworzona przez pracownię Madjaszna.

Decoupage - hobby, które uzależnia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE: