WYSZUKAJ

Biżuteria z talerzy

Opublikowano: 2016-02-24  |  Kategoria: Handmade  |   Komentarze
Biżuteria z talerzy
Tworząc biżuterię z talerzy, Magdalena Ziółkowska wykorzystuje fragmenty starej porcelany. Fragmenty talerzy lub kubków dobierane są pod kątem wzoru, a potem szlifowane w różne kształty. Zabytkowy Rosenthal czy Villeroy, tradycyjny Włocławek zyskują nowe życie w postaci kolczyków, broszek, pierścionków. 

Magdalena tak mówi o swojej twórczości:

Swoją przygodę z biżuterią rozpoczęłam jeszcze na studiach. Jestem absolwentką Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP, gdzie poza głównymi przedmiotami uczyłam się również w pracowni małych form, gdzie poznawałam podstawowe techniki jubilerskie. Na drodze coraz większej fascynacji biżuterią, szukałam inspiracji w różnych materiałach, między innymi zastosowałam właśnie fragmenty starej porcelany. Tak powstała pierwsza para kolczyków. Jakiś czas później zdecydowałam się stworzyć większą kolekcję i zaprezentować ją na pierwszych targach - były to Targi Sztuki ASP. Odbiór moich prac był bardzo pozytywny, "talerze" zyskały pierwszych nabywców :)

Z czasem stała się to moja ulubiona technika, odkryłam, że daje nieograniczone możliwości. Ze tarej porcelany da się zrobić nie tylko kolczyki, ale również naszyjniki, broszki, pierścionki, spinki do mankietów. Niesamowity jest wybór wzorów - od kwiatowych, najczęściej pojawiających się na porcelanie, przez motywy geometryczne, ludowe (polski Włocławek, Bolesławiec, wzory kaszubskie), po logotypy z naczyń z barów mlecznych (kultowy Społem, GS), czy pieczątki firmowe ze spodów naczyń. Z czasem hobby przerodziło się w pracę. Obecnie moja pracownia mieści się w samym centrum Warszawy. Na niewielkiej przestrzeni jestem w stanie uratować stare talerze i miski, stłuczone lub przeznaczone do wyrzucenia i w ten sposób nadać im nowe życie :)


Prace Magdaleny Ziółkowskiej możecie znaleźć tutaj: www.decobazaar.com/bizuteria-z-talerzy

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE: