WYSZUKAJ

Vintage (zawsze) w modzie

Opublikowano: 2012-08-22  |  Kategoria: Moda+Styl  |   Komentarze
Nasza sekcja vintage prężnie się rozwija, ostatnio postanowiliśmy nawet poświęcić jej odrębny newsletter. Jeśli nie jesteście jeszcze na niego zapisani, to koniecznie to zróbcie. Dzięki temu będziecie na bieżąco ze wszystkimi nowinkami i nie umkną Wam żadne okazje, a jest ich sporo.

Ale nie o tym chciałam dzisiaj pisać. Pomyślałam, że przybliżę Wam genezę stylu vintage w modzie, opowiem o tym skąd wzięło się w ogole takie określenie, jakie rzeczy możemy nim określać. Może uda mi się kogoś przekonać, że warto czerpać z poprzednich epok, łączyć nowe ze starym, eksperymentować i dobrze się przy tym bawić.Słowo vintage pierwotnie było używane w odniesieniu do wina. I wbrew pozorom nie służyło ono do określenia po prostu starego wina czy dobrego jakościowo szczepu, choć czasem błędnie używa się go w tym kontekscie. Wino vintage to takie, do którego produkcji użyto winogron wyhodowanych i zebranych w tym samym, ściśle określonym roku. Chodzi zatem o pewną spójność i jednoznaczne pochodzenie winogron.

W kontekscie mody określenia vintage zaczęto używać już w XIX wieku. Wówczas słowo to zaczęło funkcjonować obiegowo jako określenie czegoś starego, staromodnego, pochodzącego z poprzedniej epoki. Chętnie opisywano tym słowem książki, instrumenty muzyczne, meble, samochody czy właśnie ubrania, galanterię i biżuterię. W tym znaczeniu określenie vintage przetrwało do dziś. Przyjęło się, że mianem vintage określać można przedmioty które mają 20 lat lub więcej. Przy czym powinny to być takie rzeczy, którym upływ czasu nadaje szlachetności, wręcz uwydatnia ich ponadczasowy styl. Z tego względu na miano vintage mogą zasłużyć najczęściej rzeczy, które charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Dzięki temu są wytrzymałe na efekty starzenia się i zużywania materiału, a z biegiem lat nabierają jedynie tzw. patyny i wręcz podnoszą swoje walory wizualne.Wydaje się, że moda na czerpanie inspiracji z poprzednich epok istniała od zawsze, ale teraz zjawisko to stało się szczegolnie powszechne. Stało się tak, po cześci, na pewno za sprawą ikon mody, takich jak choćby Sarah Jessica Parker i wykreowana przez nią postać Carrie Bradshaw, z serialu "Seks w wielkim mieście". W jej stylizacjach bardzo często możemy zauważyć elementy vintage, noszone w nowoczesny sposób i zestawione ze współczesnymi kreacjami. Inną promotorką stylu vintage jest Kate Moss, której styl naśladują tysiące kobiet na całym świecie. Ona również jest mistrzynią umiejętnego łączenia starego z nowym i zrobiła z tego swój znak rozpoznawczy. W ślad za sławnymi ikonami mody, w kreowaniu mody na vintage, poszły blogerki modowe, które obecnie stają się wyznacznikiem tego co modne i na topie. Wiele z nich również promuje ten styl, a są nawet blogi w całości poświęcone ubraniom i modzie vintage. Pamiętajmy jednak, że noszenie rzeczy vintage wymaga pewnego wyczucia, w przeciwnym razie możemy po prostu wyglądać staromodnie, a przecież nie o to chodzi. Wykorzystujmy elementy vintage po to aby nadać stylizacji wyjątkowego charakteru i wyróżnić się z tłumu podobnie ubranych osób.

Należy tu wspomnieć również o tym, że obecnie określenie vintage używane jest coraz bardziej "liberalnie", często w odniesieniu do rzeczy, które jedynie nawiązują stylem do mody z poprzednich epok, a nie są autentycznymi modelami z epoki. I wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma, bo styl vintage na stałe zagościł na salonach oraz w naszych szafach. Aby go uzyskać nie zawsze szukamy rzeczy autentycznie starych, czasami łatwiej nam wykorzystać coś stylizowanego na vintage.
Vintage (zawsze) w modzie

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE: