WYSZUKAJ

nieśmiertelna CHANEL

Opublikowano: 2008-02-22  |  Kategoria: Moda+Styl  |   Komentarze
nieśmiertelna CHANEL
Tylu jest nowych młodych projektantów, tyle domów mody, a dla mnie najlepsza wciąż pozostaje CHANEL. Prawie cała dzisiejsza moda damska jest tak naprawdę rezultatem eksperymentów i idei Coco Chanel.Jej wpływ na modę był tak wielki, że trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi XXw.opublikowaną w mag.Time.

Która z kobiet nie zna tzw.'małej-czarnej' ('little black dress') - eleganckiej sukienki na każdą okazję, której kariera rozpoczęła się już w 1926 roku!...Jednak tak naprawdę, natchnieniem dla Chanel była moda męska, którą, jak powiedziała do Salvadora Dali - 'uczyniła kobiecą i przetransformowała w damskie żakiety, fryzury, krawaty i mankiety'. Projektowała też ubrania pod wpływem motywów rosyjskich, cygańskich, szkockich. Chanel jest twórczynią damskich spodni! Projektowała też odzież sportową, na nowo odkryła piżamę i uczyniła ją popularną.

Propagowała styl unisex. Była swoim najlepszym 'manekinem' - chłopięco szczupła, opalona (to dzięki niej opalenizna stała się modna w wyższych sferach), a od 1917 roku nosząca bardzo krótką chłopięcą fryzurę. Obowiązkowym akcentem w jej makijażu była czerwona szminka, bez której nie pokazywała się publicznie. CC projektowała też biżuterię, buty, kostiumy do filmów. W 1921 roku pojawiły się na rynku jej słynne perfumy Chanel no 5, popularne do dziś (to te, o których M.Monroe mówiła, że to jedyna rzecz, jaką nosi w łóżku). 1957 - to rok 'narodzin' słynnej torebki z pikowanej skóry. W 1970 ukazały się perfumy Chanel no 19 (na cześć daty urodzin CC - 19 sierpnia).

Coco umarła w 1971r. Do dziś pozostaje ikoną stylu.Dziś dyrektorem kreatywnym Domu Chanel jest Karl Lagerfeld, odpowiedzialny za stworzenie linii haute couture i pret-a-porter.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE: